www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Sob09192020

Last update09:11:44

Back Kauzy Teplárna Českobudějovičtí politici si kryjí záda napříč politickými stranami

Českobudějovičtí politici si kryjí záda napříč politickými stranami

  • PDF

Vážení přátelé, níže uvedený článek nesdílím s důvodu sledování severočeských úniků evropských peněz. Zaujala mě informace o nedůvěryhodnosti firmy Deloitte. Jedná se totiž o firmu, jež zpracovala naprosto zásadní trezorovou záležitost našeho města - audit teplárny. Jedná se sice o firmu "z velké čtyřky", nicméně dnes se asi člověk nemůže v Čechách spolehnout ani na světově uznávanou značku. Audit jako takový zřejmě může zasáhnout jak primátora Thomu (HOPB), tak  ministra průmyslu Kubu (ODS), radního Průchu (ČSSD), atd., takže nad ním pečlivě bdí skoro zastupitel Kořínek (TOP 09). Občan jen zírá, jak naletěl předvolebním prohlášením. Ladislav Vrabel

Politici dělili dotace. Šest miliard je podezřelých


Ústí nad Labem - Do Bruselu míří další expertní zpráva, že rozdělování evropských dotací v České republice je nedůvěryhodné.

Až se úředníci Evropské komise seznámí s auditem společnosti Deloitte Advisory, dočtou se, že přidělování evropských peněz v Ústeckém a Karlovarském kraji se děje od samého počátku bez ohledu na odborná kritéria a leží jen na vůli místní politické elity.

Dokumenty s klíčovým zjištěním auditorů byly odeslány také na ministerstvo financí, které kontrolu platí. O výsledcích, které přinesl audit dotací na Karlovarsku, už Aktuálně.cz informovalo. Krajští úředníci podle něho chybně rozdělili přes polovinu přidělených dotací. Evropská komise proto výdaje zřejmě neproplatí.

Totéž platí i pro Ústecko. Pokud kontrolní zprávu v Bruselu schválí, hrozí tedy zrušení dotačního programu Severozápad, přes který teče na Ústecko a Karlovarsko dvacet miliard.

 

 

Navzdory tomu, že nejde o první zjištění, jak se miliardy na severu Čech přidělují, politici reagují na novou zprávu stejně jako na většinu předešlých a závěry kontrolorů odmítají.

"Společnost Deloitte nepostupovala podle správné metodiky a závěry vyplývající z auditních zpráv poškozují pověst Řídicího orgánu a České republiky," uvedl v oficiálním dopisu odeslaném na ministerstvo financíposlanec sněmovny Jiří Šulc z ODS, který Řídicí orgán programu Severozápad vede.

O další peníze nežádejte

Auditoři Deloitte Advisory kontrolovali celkem 35 projektů. U 34 z nich konstatovali, že Řídicí orgán programu Severozápad nepostupoval podle evropských směrnic.

 

Klaus v Ústeckém kraji

Jiří Šulc výhrady auditorů odmítá.Autor: Ludvík Hradilekvětší obrázek »

 

Šulcův Řídicí orgán vyplatil za zmíněné projekty přes šest miliard korun. Požádal také prostřednictvím ministerstva financí o proplacení Evropskou komisi. Ministerstvo poslalo žádosti do Bruselu bez připomínek.

Podle auditorů byly tyto peníze vyplaceny neoprávněně a Brusel by je tedy neměl uhradit. „Je třeba bezodkladně zahájit jednání se zástupci Evropské komise k finančnímu vypořádání," doporučují tuzemským úřadům.

Postup ústeckého Řídicího orgánu auditoři hodnotí jako „systémovou nesrovnalost". V takovém případě nepůjde jen o to, že Brusel neproplatí šest miliard, ale může zrušit celý program Severozápad. Ústecký a Karlovarský kraj měly jeho prostřednictvím čerpat přes 20 miliard.

Technický pokrok na silnici II/227

Systémové selhání ilustruje zpráva Deloitte na příkladech jednotlivých projektů.

Například hned v první výzvě programu Severozápad byl schválen projekt na opravu silnice druhé třídy II/227 z Údlic do Klášterce. Sedmadvacet opravených kilometrů měla Evropská unie dotovat celkovou částkou 278 milionů.

Nejnápadnější chybu udělala tzv. expertní komise, která definitivně schvalovala projekty doporučené Šulcovým Řídicím orgánem.

 

 

Opravě silnice druhé třídy totiž jednotliví experti přidělili vysoké hodnocení 7-10 bodů za to, že stavitelé chtějí využít "nejlepších dostupných poznatků, zkušeností a technologií". Podle evropských směrnic se však při stavbách smějí používat pouze obvyklé postupy "bez neopodstatněných nadstandardů".

Audit kritizuje také další kritéria, protože byla stanovena příliš neurčitě a umožňovala úředníkům či expertům libovolné hodnocení, případně se během hodnocení měnila.

Takovou praxí porušili ústečtí a karlovarští úředníci evropskou směrnici 1083/2006  o řízení dotačních programů.

Politici politikům

Audit upozorňuje, že technologický přínos opravy okresní silnice chybně ocenili všichni členové expertní komise. Zároveň zjistil, že v komisi nejsou experti, ale komunální politici, případně úředníci.

O pětatřiceti projektech rozhodovalo v poslední instanci šest mužů. Tři z nich do komise zpravidla nominoval za Ústecký kraj poslanec Šulc, který dával přednost reprezentantům mosteckého magistrátu z období 1994-2001, kdy byl v Mostě primátorem.

 

Jiří Šulc Petr Kušnierz Zdeněk Pejša

Člen Rady Ústeckého kraje Jiří Šulc, šéf firmy EDS Holding Zdeněk Pejša a bývalý ředitel úřadu Regionální rady Regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz.Autor: www.kr-ustecky.czvětší obrázek »

 

Například opravu silnice z Údlic do Klášterce doporučili někdejší radní Vladimír Bártl (ODS), Zdislav Mazur (SNK-ED) z investiční komise a šéf odboru investic Petr Kušnierz. Kušnierz byl loni obžalován z přijímání statisícových úplatků a strávil rok ve vazbě.

Další tři experti přišli z Karlovarského kraje. U zmíněné silnice šlo o náměstka hejtmana Petra Horkého (ČSSD), radního Kamila Řezníčka (ODS) a Otakara Skalu z regionální rady ODS.

Krajští politici a úředníci tak měli pod kontrolou celý proces schvalování a kontroly projektů.

Podle auditu peníze z řady projektů putovaly prostřednictvím neprůhledných veřejných soutěží na účty firem, které mají blízko k politickým stranám. Konkrétně zakázku na silnici z Údlic do Klášterce získala roku 2008 v soutěži s losovačkou nově založená společnost EDS Holding.

Polovinu jejích akcií tehdy vlastnil Jakub Zavoral, dnes ústecký zastupitel TOP 09. Předloni akcie prodal Zdeňku Pejšovi, občanskému demokratovi z Ústí nad Labem.

Neprofesionální Deloitte

Šéf Řídicího orgánu Šulc audit rezolutně odmítl v dopise, který zaslal den po Prvním máji ministerstvu financí. K výsledkům kontroly se nevyjadřuje, auditorům Deloitte však vytýká "neobjektivní a neprofesionální postup".

Nedrželi se totiž manuálu, který pro kontrolu evropských dotací schválila v roce 2007 Topolánkova vláda. Při některých kontrolách auditoři zase nepředložili pověření, že vůbec smějí kontrolovat.

"Proto žádáme o přehodnocení auditních zpráv a o vypuštění všech zjištění, která byla provedena neodborným a neprofesionálním způsobem," žádá Šulc ministerstvo financí.

Z jeho následujícího výčtu vyplývá, že Deloitte postupovala neodborně při kontrole třiceti čtyř z pětatřiceti kontrolovaných projektů.

Autor: Petr Holub

 

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=743882

Komentářů
Holub za nikoho nekope
Tomáš Homola 2012-05-23 10:34:14

Jemu bych věřil. Ale zase na druhé straně, crew pana Blažka měla dost času na to, zamést v
Teplárně stopy. Jak mi tehdy řekl Michael Gyepes, když jsem se ptal, proč ještě nevyměnili
vedení podniku, patřícího městu - "VŠECHNO CHCE SVůJ ČAS." Pravda, retrospektivně
to vyznívá maličko dvojsmyslně.
Ergo teda, audit mohl být v případě Teplárny ČB v
pořádku.
psp 2012-05-23 16:21:26

neumím si představit, že by firma Deloitte měla zájem stát se nedůvěryhodnou, to si prostě
nemůže dovolit (ikdyž za vším je člověk). Proti kontrolním zprávám NKÚ a Big4, pokud
vyzněly negativně většinou státní firmy vznášely odmítavá stanoviska. komerční firmy se
spíše orientují na odstranění zjištěných problémů. audit Teplárny je zahalen
mlčenlivostí, to však neznamená, že firma D pracovala špatně a nebo že odhalila apokalypsu.
je ovšem pravdou, že pokud by audit obsahoval pozitivní zjištění, spíše by měla vládnoucí
městská garnitura zájem na jeho zveřejnění. je to takové hraní si na schovku ale jen
dočasnou, on na radinici přijde někdo jiný a pak bude mít ta voda, co se vaří na každé
podsvinče třeba tu správnou teplotu. co jsem o tom slyšel, tak někteří dění v teplárně
rozuměli mimořádně dobře a jiní vůbec. teď jde jen o to, co kdy kdo podepsal. jestli tomu
rozuměl nemusí být podstatné :-) některá ocenění jsou za chytrost, jsou však i ocenění za
blbost :-)
Českobudějovičtí politici si kryjí záda napříč pol
Erektilní dysfunkce 2014-09-26 01:41:12

sildenafil cena

http://levitra.shop1.cz/
Českobudějovičtí politici si kryjí záda napříč pol
Viagra 2014-09-29 02:53:07

sildenafil praha

http://levitra.shop1.cz/
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."