www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Sob09192020

Last update09:11:44

Back Kauzy Teplárna ČT - Budějovice chtějí propojit městské firmy

ČT - Budějovice chtějí propojit městské firmy

  • PDF

Před týdnem nám náměstek Joch v týdeníku Budějovicko veřejně představoval svůj plán na "vytěsnění" nepohodlného menšinového akcionáře teplárny, dnes hovoří o zhodnocení jeho akcií díky navýšení majetku v plánovaném městském superpodniku. Mě osobně se myšlenka velké komunální společnosti líbí, koneckonců rozpad technických služeb a následné uzavírání nájemních smluv kritizuji již několik let, ale se soukromými vlastníky teplárny má město problém. Dalším problémem, který Joch nijak nekomentuje je, že sloučením podniků do jednoho superpodniku vlastně zatíží další městský majetek spoluvlastnictvím soukromých investorů. Náměstek Joch tak paradoxně takovým krokem problém nejen že nevyřeší, ale situaci, jež jej trápí, ještě mnohonásobněkrát zhorší. Forum Energy by už nevlastnila pouze část teplárny, ale také část Dopravního podniku, vodovodů a kanalizací, atd. Pan Joch prostě asi neměl dobrý týden. Tak ať jsou jeho další týdny lepší! Ladislav Vrabel

Televizní reportáž najdete na této adrese:

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/198410-budejovice-chteji-propojit-mestske-firmy/

4. 10. 2012 21:47, autor: ČT24

České Budějovice – Organizaci, která zastřeší všechny firmy spoluvlastněné městem, chce vytvořit českobudějovický magistrát. Jde například o teplárny, vodovody a kanalizace nebo dopravní podnik. Město tak podle jeho představitelů ušetří. Dalším akcionářům společností, které město nevlastní stoprocentně, se ale záměr radnice vůbec nelíbí. Proti je i městská opozice.

České Budějovice
Spojení městských firem by podle primátorského náměstka Miroslava Jocha ušetřilo především část daní z peněz, které dnes mezi jednotlivými firmami přerozděluje – zatímco například dopravnímu podniku platí radnice za obslužnost 180 milionů korun ročně, teplárna naopak vydělává desítky milionů korun. Město přitom v posledních letech zaznamenává propad rozpočtu, každý rok má asi o 50 milionů korun méně. "Kdyby se všechny tyto společnosti spojily, tak by mohlo dojít k určité daňové optimalizaci," upozornil náměstek Joch. Další peníze chce město uspořit na personálních nákladech nebo pojištění. Joch poukázal, že podobný model funguje například v Linci.


Radniční opozici se ale linecká cesta nelíbí. "Já si nedovedu ani v nejbujnější fantazii představit, že to, co se pracně rozebralo a je dnes funkční, by se mělo rozbourat," řekl zastupitel František Jelen. Výhrady mají také menšinoví akcionáři teplárny, kteří se dělí o dvacetiprocentní podíl. "Umožní městu, aby ztrátu dopravního podniku dotoval ze zisku teplárny, tedy podílu, který by jinak muselo vyplatit na dividendě menšinovým akcionářům. Pokud to má mít za následek znehodnocení našeho majetku, má si jej za tržní cenu koupit," řekl mluvčí společnosti Forum Energy Giuliano Giannetti.
Náměstek Joch naopak trvrdí, že menšinoví akcionáři spojením firem vydělají. "Tím, že se navýší základní kapitál, hodnota jednotlivých akcií určitě stoupne," řekl. Centrální společnost by podle něj měla být výdělečná.


Reportáž Veroniky Kabátové
Kontakt na autora reportáže: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Komentářů
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."